Afgelopen dinsdag bereikte ons het trieste bericht dat Jan Smolders op 83-jarige leeftijd was overleden.
Jan Smolders werd op 1 juli 1959 op 17 jarige leeftijd lid van onze vereniging.
Een vooraanstaande rol in het urste of een ander elftal van Tuldania was er voor Jan niet weggelegd. Hij was meer een man van de achtergrond. Maar in zijn rol op de achtergrond kwam hij ook op de voorgrond.
Hij was van 1968 tot en met 1972 bestuurslid van onze vereniging.
In die periode volgende hij Jan Soetens op als Jeugdsecretaris en vervulde die functie tot en met 1981. In die tijd kende men nog geen jeugdbestuur en in zijn hoedanigheid als Jeugdsecretaris zat hij de jeugdleidersvergaderingen voor.
Onder zijn leiding is er een eerste opzet van structuur in de jeugdbegeleiding gekomen.
Zo werden afspraken uit de bijeenkomsten schriftelijk vastgelegd middels notulen.
In deze periode werden de vergaderingen van de jeugdleiders ergens bij iemand thuis gehouden. Zo ook bij Jan thuis in de Groenstraat waar hij met zijn broer, zus en ouders woonde. Deze vergaderingen waren kei gezellig en duurden dikwijls met de nodige drank tot in de late uurtjes.
Jan voelde goed aan hoe hij om moest gaan met jeugdige jeugdleiders. Door jeugdig elan dreigden de bijeenkomsten wel eens uit de hand te lopen. Om een goed overzicht te houden over de aanwezige jeugdleiders, werd de voorzittersstoel op de salontafel geplaatst. Stoïcijns nam Jan daarop plaats en wist hij de gemoederen onder zijn discipelen tot bedaren te brengen en kon de vergadering weer ordentelijk worden voortgezet.
Jan was punctueel op zijn administratie en hij had goede contacten met de KNVB en de zusterverenigingen. De jeugdleider moesten elke zaterdag na de wedstrijd het wedstrijdformulier bij Jan in de brievenbus stoppen zodat hij ze op de post kon doen.
Na afloop van een vergadering of wedstrijd was Jan een spraakzaam persoon aan de bar.
Hij wist over allerlei ontwikkelingen in de wereld te vertellen, waar een ander nooit van had gehoord. Soms werden zijn uitspraken met een korreltjes zout genomen. Maar Jan was Jan, die geen vlieg kwaad deed.
Op een van de historische foto’s van Tuldania, we hebben het over 1974, zien we indertijd Jan als een van de noeste bouwers van de kantine en de kleedlokalen. Zijn bouwkundige achtergrond was daar een welkome inbreng.
Ontelbare keren werd later een scheidsrechter door hem welkom geheten en wegwijs gemaakt op D’n Hondsbosch en van een natje en een droogje voorzien. En evenzovele keren werd in de rust de theepot gehanteerd voor de bezoekers en de eigen club.
Ook heeft hij ervoor gezorgd dat het trainingsveld zodanig kon worden uitgebreid dat dit de afmetingen van een volwaardig voetbalveld kreeg.
Hij volgende in 2002 Jack van Raak op als Consul van onze vereniging. Die taak vervulde hij tot en met 2009. In die hoedanigheid besliste hij over het al dan niet doorgaan van wedstrijden.
In 2010 ontving Jan de Gouden Tuldania Speld.
Jan Smolders is zijn hele leven een trouwe supporter geweest van Tuldania 1. Eerst samen met Janus van Doormaal en zijn broer Geert en daarna, zolang zijn gezondheid het toeliet, in zijn eentje.
Ook voor Jan roepen we uit Cheerio, want hij was ook een van de jongens die werkten als paarden zo hard.